Solidna analiza to podstawa rozsądnych zakładów bukmacherskich. Świadomość co do tego posiada już większość obstawiających. Nie ulega więc wątpliwości, że wśród nich istnieje olbrzymie zapotrzebowanie na materiały pomocnicze – takie, dzięki którym ta analiza stanie się czymś łatwiejszym i przyjemniejszym. Jednym z tychże materiałów mogą być statystyki, jakimi opatrują niemal każde ze spotkań polscy bukmacherzy. Jak jednak zacząć z nich korzystać? Na które zwrócić uwagę, by rzeczywiście stały się czymś przydatnym? O tym opowiemy w dzisiejszym poradniku.

Statystyki u polskich bukmacherów
Statystyki u polskich bukmacherów – czy warto z nich korzystać?

W naszym poradniku posłużymy się przykładem piłki nożnej. Analogicznie jednak można przełożyć go na inne dyscypliny sportu. Polscy bukmacherzy prezentują statystyki na większość z tych najpopularniejszych. W przypadku tych bardziej niszowych trzeba się, niestety, zdać na siebie.

W jaki sposób dostać się do statystyk bukmacherskich?

Legalni bukmacherzy zadbali o to, by w łatwy sposób dało się u nich uzyskać dostęp do jak najbardziej szczegółowych statystyk dotyczących każdego ze spotkań z ich oferty. Aby dostać się do nich należy:

  1. Rozwinąć dyscyplinę, którą jest się zainteresowanym, by pokazać wszelkie turnieje i ligi rozgrywane w jej ramach (a najczęściej najpierw kraje, w których się rozgrywają).
  2. W podglądzie nadchodzących meczów kliknąć w ikonkę statystyk – u bukmachera STS znajduje się ona po prawej stronie od kursów. Bukmacher Fortuna wyświetla ją obok nazw wydarzeń sportowych, a inni, jak eWinner – w jeszcze innych miejscach.
  3. Inna ikonka służy statystykom ogólnym turnieju – najczęściej znaleźć można ją na jego stronie, obok jego nazwy.

Darmowe 100 PLN bez ryzyka w STS

Kod promocyjny: BETONLINE

Statystyki są udostępniane za darmo każdemu użytkownikowi serwisu internetowego bukmachera. Aby je przeglądać, nie trzeba być zarejestrowanym ani zalogowanym. Oznacza to, że nawet jeśli obstawiamy u bukmachera STS możemy korzystać ze statystyk udostępnianych przez eWinner czy Fortunę. Wszystko zależy tutaj od naszych indywidualnych preferencji.

Na które statystyki warto zwrócić największą uwagę?

Najlepsi bukmacherzy potrafią udostępniać całe mnóstwo statystyk związanych z każdym meczem obecnym w ich ofercie. Nie oznacza to, że każda z nich powinna być istotna przy analizowaniu danego spotkania sportowego. Warto wyselekcjonować takie, które mają zdecydowanie największe znaczenie i to właśnie na nich się skupić. Poniżej prezentujemy te, które zasługują na zdecydowanie największą uwagę.

  • H2H (Head to Head) – najbardziej istotne ze wszystkich statystyk. Porównują obie drużyny biorące udział w konkretnym meczu i pomagają przy zakładach na under/over. Przede wszystkim zwracają uwagę na historyczne spotkania między nimi oraz ich wyniki. Zestawiają też najlepszych zawodników każdej z tych drużyn pod wieloma kątami: zdobytych bramek, asyst czy żółtych kartek. Wskazują zatem, która z drużyn wypada lepiej w konkretnych statystykach, a która pozostaje z tyłu za nią. 
  • Statystyki ligi / turnieju – te ogólne statystyki pokazują między innymi aktualną tabelę ligową. Większość bukmacherów pozwala od razu z jej poziomów zobaczyć aktualną passę zespołów (a zatem wygraną lub przegraną w kilku ostatnich meczów), ale też podświetlić w tabeli te drużyny, na których aktualnie się skupia. Statystyki ligi czy turnieju pozwalają ocenić również Yield i do czego będą dążyły konkretne drużyny i jak radzą sobie one na tle innych. Stanowią jedną z podstaw analizy, choć nie do końca przydatną na samym początku sezonu, kiedy to informacji jest niewiele.
Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
STS.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
Superbet.pl34 PLN freebetKod: BETONLINE
eFortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackKod: BETONLINE
eWinner.pl110 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE
  • Historyczne spotkania – to, jak dana drużyna radziła sobie w ostatnich spotkaniach ma wpływ na bardzo wiele różnych rzeczy. Tą podstawową jest oczywiście jej morale. Zespoły wygrywające zazwyczaj bardziej optymistycznie podchodzą do każdego kolejnego spotkania. Widać tutaj efekt kuli śnieżnej, według którego wiele zespołów zalicza długie serie meczów bez porażek. Historyczne spotkania wskazują też na formę i przygotowanie do każdego meczu.
  • Terminarz meczów – to, z jakimi rywalami dana drużyna spotka się w przyszłości ma duży wpływ na to, jak podejdzie do konkretnego meczu. Często zespoły chcą oszczędzać kluczowych zawodników na spotkania trudniejsze i bardziej wymagające.
  • Najlepsi zawodnicy – ocena tego, który zawodnik przoduje w swojej formacji pozwoli ocenić szanse na zwycięstwo zarówno z jego obecnością, jak i bez niej. Piłka nożna to sport, w którym kontuzje są na porządku dziennym. Ta statystyka pozwala być na nie odpowiednio przygotowanym.

Kursy bukmacherskie a statystyki

Choć kursy bukmacherskie ciężko jest określić mianem danych statystycznych, obok tych rzeczywistych statystyk stanowią one świetną pomoc w obstawianiu. Kursy to tak właściwie typy bukmacherskie, jakie legalni bukmacherzy przedstawiają w sposób niebezpośredni. Naturalnym jest, że na faworytach nie będą chcieli stracić. Będą za to zachęcać do stawiania na opcje mało prawdopodobne. Dlatego też im większy kurs na daną drużynę, tym mniejsze prawdopodobieństwo tego, że to ona sięgnie po zwycięstwo. Sprawa przedstawia się analogicznie w przypadku mniej standardowych rynków. Kursy wskazują więc na faworytów.

5 / 5. Ocen: 4