Yield to jedno z najbardziej znanych pojęć w bukmacherce. Dzięki niemu można łatwo ocenić jakość i skuteczność gry – zarówno swojej, jak i innych typerów. To podstawowy wskaźnik, który znajdziesz przy każdym typerze. Sprawdź, co on oznacza i jak obliczyć yield.

jak liczyć yield
Co to jest yield i jak go obliczać w bukmacherce?

Jak obliczyć yield?

Yield odnosi się do skuteczności typera zakładów bukmacherskich. Najprościej mówiąc przedstawia stopę zwrotu jego typowań. Może być dodatni lub ujemny. Zależy to od wyników typowanych zakładów i osiągniętych z nich pieniędzy.

Dodatni yield oznacza, że typer zarobił, ujemny – że więcej wydał, niż zyskał. Określany jest w procentach, więc jest łatwo czytelny dla każdego.

Potrzebne do tego są tylko dwie liczby. Pierwsza to kwota postawiona na zakłady (czyli suma stawek), a druga to kwota z nich osiągnięta (czyli suma wygranych). Najprościej można rozpisać następujące równanie:

Darmowe 100 PLN bez ryzyka w STS

Kod promocyjny: BETONLINE

Yield = ((suma wygranych – suma stawek) / suma stawek) x 100%

Jeśli boisz się pomyłki wystarczy wyszukać w internecie specjalny kalkulator, który automatycznie wyliczy yield. Szybko sprawdzisz w ten sposób skuteczność swoich typów.

Wiarygodność wskaźnika Yield w bukmacherce

Ale najczęściej yield używany jest do określenia jakości typów profesjonalnych typerów.  Aby był on faktycznie miarodajny i odzwierciedlał jego możliwości musi spełniać dwa podstawowe warunki. Pierwszy to okres czasu typowania, drugi zaś to ilość typowanych zakładów.

„Skuteczność procentowa nie jest tak dokładna jak Yield, to właśnie on wskazuje dokładnie, który typer ma realną skuteczność swoich typów. Wiemy wtedy od kogo można brać typy i nawet za nie zapłacić.” – opinia z forum betonline.net.pl

Przyjęło się, że godni zaufania – a tym samym skorzystania z podpowiedzi – są typerzy, którzy działają na rynku co najmniej rok i w tym czasie oddali kilkaset typów. Dopiero wtedy yield się stabilizuje. Ogólna zasada mówi, że jeśli  wskaźnik ten wynosi około 10% świadczy o bardzo wysokiej klasie typera.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
sts.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
efortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
betfan.pl600 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Yield czy ROI?

Na międzynarodowym rynku bukmacherskim można spotkać się z jeszcze jednym pojęciem, określającym skuteczność typera. To Return On Investment, w skrócie określany jako ROI.

Oznacza on dokładnie to samo co yield, czyli zwrot z inwestycji. Najprościej mówiąc do yield wystarczy dodać 100%, czyli w sytuacji, gdy yield wynosi 30%, ROI będzie wynosił 130 %.

5 / 5. Ocen: 51